In mobile, detail table has a horizontal scroll.

آینده بیت کوین


علیرغم رمز آلود بودن و مورد سوال بودن آینده بیت کوین و ارزهای دیجیتالی وهمچنین عدم آشنایی مردم با این بازار و تکنولوژی جدید, عده ای بسیار ازمردم در سراسر دنیا مشغول خرید و فروش این ارز دیجیتالی هستند و بسیاری ازمردم ، فروشگاه ها و شرکت های معتبر دنیا کالاهای خود را در ازای بیت کوین به فروش می رسانند. این اتفاق نه تنها در مورد بیت کوین بلکه در مورد صدها نوع ارز دیجیتالی دیگر در حال اتفاق افتادن است. بر اساس اعلام وب سایت coinmarketcap تا اواسط بهمن ماه سال ۹۳ ارزش سرمایه گذاری در کل بازار ارزهای دیجیتالی چیزی در حدود چهار و نیم میلیارد دلار برآورد شده است. رشد جهانی این بازار دلایل عدیده ای دارد که از جمله آنها میتوان به کم هزینه بودن (تقریباً صفر) نقل و انتقال پول آن هم بدون هیچ محدودیت جغرافیایی اشاره کرد.
به احتمال زیاد یکی از دلایلی که منتقدان و مخالفان ارزهای دیجیتالی بیان می کنند آن است که این ارزها بر خلاف ارزهای سنتی هیچ گونه پشتوانه و ارزش زیر ساختی ندارند. در مقابل حامیان ارزهای دیجیتالی می گویند که این بازار ارزش سرمایه گذاری بسیار بالایی دارد و علیرغم انتقاد و مخالفت بسیاری رشد خواهد کرد کما اینکه تا به امروز شاهد رشد و مردمی شدن آن در سراسر جهان بوده ایم.
این یک بحث بین طرفداران و مخالفان این تکنولوژی نوین است که قابل توجه است بخصوص از زمانی که قیمت بیت کوین در آذر ۹۳ به حدود یکهزار و یکصدوپنجاه دلار رسید و در سال بعد حدود ۸۰ درصد سقوط کرد و حال دوباره در حال رشد میباشد. اگرچه زمان به ما خواهد گفت که آینده ارزهای دیجیتالی چه خواهد شد وکدام یک از این ارزها خواهد توانست خود را در بازار تثبیت کند, اما با این سوال مواجه هستیم که آیا ما در آستانه یک تغییر بزرگ در سیستم پول جهان هستیم؟ یا اینکه دو دستی به کیف پول خودمان بچسبیم که تغییری در کارنخواهد بود؟
در مصاحبه ای که وال استریت ژورنال با دکتر Campbell R. Harvey انجام داده است این اقتصادان و استاد دانشگاه “دوک” در کارولینای شمالی به سوال فوق این گونه پاسخ میدهد:

هر ابداع و اختراعی برای حل کردن یک سری مشکلات صورت گرفته است.

با هم نگاهی به برخی از مشکلاتی که بیت کوین حل کرده است می اندازیم و بررسی می کنیم که آینده بیت کوین وارزهای دیجیتالی چه خواهد بود:

امنیت حفظ اطلاعات شخصی

بیت کوین به دارندگان آن اجازه میدهد که به راحتی پول خود را در دنیا جابجا کنند بدون اینکه نگران آن باشند که اطلاعات شخصی و حساب بانکیشان دردسترس دیگران در اینترنت باشند. مثلا هنگامی که شخصی بخواهد آنلاین پولی را پرداخت کند مجبور به وارد کردن اطلاعات شخصی و بانکی خود میباشند بخصوص درمورد کارتهای اعتباری.

قابل استفاده در سراسر دنیا

جهانی

تنها با یک تلفن ساده و دسترسی به اینترنت حتی کم سرعت میتوان اقدام به نقل و انتقال پول خود کرد حتی مبالغ خیلی کم. این امکانی ویژه و مطلوب برای افرادی می باشد که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که دسترسی به بانک های جهانی ندارند (این ارز چون تحت نظرهیچ دولتی نیست پس تحریمات روی آن اثری ندارد)

حساب ، محاسبه

کارمزد تقریبا صفر نقل و انتقال

نقل و انتقالات ساده و کم هزینه بین المللی بدون هیچ محدودیتی در مقایسه با سیستم فعلی که هزینه ای در حدود ۱۰ درصد را شامل میشود.

عدم وجود ریسک تورم

سرعت تولید بیت کوین به گونه ای است که بسیار کم و ثابت است, علاوه بر این میزان نهایی تولید بیت کوین محدود میباشد و نمیتوان بیت کوین جعلی تولید کرد در نتیجه بیت کوین هرگز دچار تورم نخواهد شد.

قابل استفاده برای خرده فروشان و کالاهایی با قیمت پایین

کارمزد بالای نقل و انتقالات پول در سیستم فعلی بانکی این مانع را بوجود آورده است که کالاهایی با قیمت پایین امکان فروش در قبال نقل و انتقالات بانکی مقرون به صرفه نباشد چرا که در بسیاری از این موارد کارمزدی که بانک دریافت میکند از سودی که فروشنده می برد بیشتر است و این امر فروشنده را مجبور به فروش در قبال پول نقد میکند. ولی بیت کوین این امکان را به راحتی بوجود آورده که مبالغ حتی جزئی را بدون هزینه انتقال داد.

دریچه ای جدید برای کشورهایی که مشکلات اقتصادی و سیاسی دارند

بیت کوین دریچه ای جدید برای کشورهایی که مشکلات اقتصادی و سیاسی دارند را گشوده است. در واقع نقل و انتقال را به صورت امن و آزاد برای کشورهایی که با این قبیل مشکلات مواجه هستند را بوجود آورده است.

ارزیابی بیت کوین به عنوان یک تکنولوژی:

درست است که بیت کوین هیچ پشتوانه دولتی ندارد ولی این موضوع مهم نیست. بیت کوین وجود دارد چون استفاده کنندگان آن به این ارز دیجیتالی ارزش بخشیده اند.
این درست نیست که بگویم این ارز چون پشتوانه دولتی ندارد پس قوانین نظام مالی جهان را نقض کرده است و تضمینی برای بقای آن وجود ندارد. در واقع باید آگاه باشیم که دولت ها هم نمیتوانند ثبات ارزی را که خود تولید میکنند راتضمین کنند, کافی است که نگاهی بیاندازیم به افت اخیر روبل روسیه و فرانک سویس. به همین شکل ممکن است که در آینده بیت کوین نیز در قیاس با ارزهای سنتی ارزشی برابر با صفر پیدا کند. این اتفاق ممکن است برای دلار, یورو و یا هر ارز دیگری بیافتد. در واقع زمانی که شما پول نقد نگهداری می کنید این امکان وجود دارد که سرمایه خود را از دست بدهید چون ممکن است آن ارزی که شما نگهداری میکنید به یک شب بی ارزش شود ولی با این حال مردم بسیاری هستندکه همچنان تمایل به نگهداری پول نقد چه در بانک و چه در گاو صندوق خود دارند.
حال بیایم برای لحظه ای بحث ارزها را کنار بگذاریم و به جنبه دیگر بیت کوین نگاه کنیم. هیجان انگیزترین چیز در مورد بیت کوین تکنولوژی بی همتای آن میباشد که در پس آن نهفته است. زنجیره بلاکها Blockchain, ثبت دقیق تمامی نقل و انتقالات بیت کوین در سراسر دنیا و نگهداری تک تک این نقل وانتقالات. زنجیره بلاکها یک دفتر ملی عظیم میباشد که به همگان تعلق دارد و برای تائید هر نقل و انتقال از آن استفاده میشود و در این روند به تولید بیت کوین نیز می پردازد.پتانسیل زنجیره بلاکها بیت کوین را بسیار فراتر از یک ارز برده است. این تکنولوژی یک راه برای تائید مالکیت و تنظیم قرارداد در معاملات میباشد.
تصور کنید که سوار خودروی خود میشوید, خودروی شما توسط موبایل شما میتواند کد شناسایی شما را چک کند و خرید و پرداخت شما را برای خوردرو توسطزنجیره بلاکها تائید کند. حال فرض کنیم که شما پول خودرو را نداده اید و یا۳ قسط آخر خود را برای خودرو پرداخت نکرده اید. علاوه بر این تکنولوژی زنجیره بلاکها میتواند توسط این چک کردن و تائید گرفتن اطمینان حاصل کند که خودرو فقط و فقط توست صاحب آن و یا شرکتی که آن را لیزینگ کرده است روشن شود.
برای درست کردن یک قرارداد می توان با اضافه کردن یک شرط (if,then) در برنامه نویسی کامپیوتری آنرا تنظیم کرد. تقریبا تمامی دستگاه های مالی و حسابداری, همچنین بورس سهام و اوراق قرضه و غیره میتوانند از چنین تکنولوژیی برای گرفتن تائید استفاده کنند.

اختلال در بازارهای مالی

زنجیره بلاکها به عنوان یک تکنولوژی نوین توانسته ارزهایی را بوجود آوردکه برای تولید نیاز به هیچ بانکی ندارند و همچنین به کاربران و استفاده کنندگان این اجازه را میدهد که بدون نیاز به بانک وام بگیرند یا بدون نیازبه کارگزاران بورس و یا صرافی بتوانند سرمایه گذاری کنند. درست است که ارزش بیت کوین در یک سال گذشته فراز ونشیب های زیادی داشته است ولی عاقلانه نیست که بخواهیم آینده بیت کوین و ارزهای دیجیتالی را با سایر ارزهای سنتی پیش بینی کنیم. در واقع بهتر است که معیار دیگری را برای این پیش بینی پیدا کنیم وآن چیزی نیست جز اینکه بدانیم سرمایه داران بزرگ و نامداری هستند که در حال سرمایه گذاری در بیت کوین و تکنولوژی زنجیره بلاکها میباشند.
به نظر بسیاری با توجه به نوسان شدید قیمت بیت کوین این ارز را نمی توان برای سرمایه گذاری بلند مدت استفاده کرد ولی این بیشتر بخاطر عدم تائید بیت کوین از طرف همگان است و این موضوع همیشه برای تکنولوژی های جدید قابل پیشبینی می باشد که در ابتدا با آن مقاومت میشود. در ماه ژانویه در نیویورک یکصرافی مختص بیت کوین افتتاح شد که از طرف بازار بورس نیویورک حمایت میشود ومنطبق بر قوانین و شرایط آمریکا میباشد. این خود میتواند به ایجاد ثبات بیت کوین و پذیرش آن منجر شود و در نتیجه این بازار را امن تر میکند.
البته که در این بازار ریسک وجود دارد . همانطور که سال گذشته صرافی Mt.Gox با رسوایی اعلام ورشکستگی کرد و میلیونها دلار پول و سرمایه خود ومشتریان خود را بر باد داد. ولی باید به یاد داشته باشیم که همواره در بازارهای جدید مالی و تکنولوژی های نوین شرکتهای بسیاری وارد میشوند که برخی خوب و برخی باد میباشند و باید در نظر داشته باشیم که هرچه شرکت های بیشتری وارد این بازار شوند رقابت نیز بیشتر میشود و این همیشه به نفع مردم و مشتریان میباشد. حمایت سرمایه گذاران با تجربه این نوید را میدهد که شرکتهای بزرگ  در راه خواهند بود و این باعث رشد و ارتقا امنیت ملی مردم دراین بازار میشود.
در پایان بد نیست به این موضوع اشاره شود که بسیاری از منتقدان بیت کوین را متهم به استفاده برای کارهای خلاف و غیر قانونی توسط تبهکاران میکنند.این در حالی است که بر همگان عیان است که پول نقد بهترین ابزار برای استفاده خلافکاران و تبهکاران میباشد چرا که هیچ جایی وجود ندارد که نقل وانتقال پول نقد را ثبت کند. البته این بسیار جالب است که بدانیم از تمامی دلارهایی که در بازارهای جهان در گردش است ۷۸ درصد آن اسکناسهای صد دلاری میباشد. چند تا از این ۱۰۰دلاری ها در جیب امثال ما است؟

نظراتتون نه تنها سازنده ماست بلکه قوت قلبمون هم هست.
با آرزوی بهترین ها براتون.
فرامرز

این مطالب رو از دست ندید

هایپ های بیت کوینی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments